Pobierz darmowe formularze

Jak ograniczyć papierową dokumentację w firmie?

Łukasz Wenskowski
01.12.2023
4 min read

Ograniczenie papierowej dokumentacji to wyzwanie, które coraz częściej pojawia się w planowaniu rozwoju firmy. Cyfryzacja papierowej dokumentacji to proces, który trzeba przeanalizować. Odpowiedź na pytanie jak zacząć? wydaje się prosta jeżeli wybór odpowiedniego narzędzia do cyfryzacji papierowej dokumentacji będzie przemyślany i poprzedzony analizą korzyści wynikających z wdrożenia odpowiedniego systemu.

Spis treści

  1. Ograniczenie papierowej dokumentacji – po co mi cyfryzacja?
  2. Dlaczego ograniczenie papierowej dokumentacji to krok w przód w rozwoju przedsiębiorstwa?
  3. Czy cyfryzacja papierowych dokumentów wiąże się z uciążliwymi zmianami procesów firmie?
  4. Jakie narzędzia sprawdzą się w ograniczeniu papierowej dokumentacji w firmie?

Ograniczenie papierowej dokumentacji – po co mi cyfryzacja?

Cyfryzacja dokumentacji papierowej to przyszłość, która już teraz dzieje się na naszych oczach. W czasach, gdy natychmiastowe reakcja na wydarzenia rynkowe jest na wagę złota to właśnie cyfryzacja dokumentacji papierowej stanowi nowy standard działania, dzięki któremu firmy mogą budować swoją przewagę konkurencyjną. Ograniczenie papierowej dokumentacji i korzystanie z odpowiedniego narzędzia wspierającego ten proces wpływa na jakość działań wewnątrzfirmowych, co z kolei przekłada się na jakość obsługi klientów i - co bardzo ważne - daje firmie przestrzeń na pozyskiwanie nowych.

Cyfryzacja dokumentacji (ang. paperless) to eliminacja papierowego obiegu pism i zastąpienie ich wersją cyfrową. Elektroniczny obieg dokumentów, archiwizacji danych i podpis cyfrowy to elementy, które prowadzą do eliminacji papierowej dokumentacji. Firmy, które stosują w swoich działaniach ideę paperless zauważają, że budowanie cyfrowego obiegu dokumentów stanowi fundament do sprawniejszego funkcjonowania organizacji. Ważne w procesie zrozumienia strategii cyfryzacji papierowej dokumentacji jest poznanie walorów jej wprowadzenia:

▪ Posługiwanie się dokumentami elektronicznymi jest tak samo ważne pod względem prawnym, a ich przesyłanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu aniżeli ich papierowej wersji

▪ Kolejną korzyścią wynikającą z wdrożenia w firmie procedury digitalizacji dokumentów jest oszczędność miejsca w biurze oraz błyskawiczny dostęp do informacji niezależnie do tego, gdzie się znajdujemy

▪ Automatyzacja procesów związanych z przepływem informacji to oczywisty walor strategii 𝐩𝐚𝐩𝐞𝐫𝐥𝐞𝐬𝐬. Wykorzystywania licznych integracji z innymi systemami stosowanymi w przedsiębiorstwach daje szeroki wachlarz możliwości rozwoju systemu.

▪ Digitalizacja nie tylko usprawnia podpisywanie umów z klientami, ale także ułatwia obieg dokumentów w firmach produkcyjnych, przyspiesza procesy związane z logistyką i magazynowaniem.

Dlaczego ograniczenie papierowej dokumentacji i jej cyfryzacja to krok w przód w rozwoju przedsiębiorstwa?

Najlepszą odpowiedź na to pytanie jest przedstawienie korzyści wynikających bezpośrednio z wprowadzenia strategii cyfryzacji papierowych dokumentów i elektronicznego obiegu dokumentów:

▪ Eliminacja papierowej dokumentacji

Ograniczenie papierowej dokumentacji w firmie, tworzenie cyfrowych kopii dokumentów i archiwizowanie ich w przejrzysty sposób zapewnia przejrzystość i szybki dostęp do informacji o klientach i ich potrzebach. Archiwizacja dokumentacji i łatwy dostęp do katalogów klientów powoduje, że ich obsługa jest bardziej efektywna, a działania bardziej uporządkowane.

▪ Uporządkowana dokumentacja

Odciążanie pracowników z czasochłonnych czynności powoduje, że mogą oni w zupełności skupić się na jakości obsługi klienta, a nie na czynnościach pobocznych zabierających cenny czas. Dzięki sprawnemu przygotowaniu i zarządzaniu formularzami, zgodami i umowami zwiększamy efektywność pracy.

▪ Bezpieczeństwo danych

Dane składowe są one na serwerach monitorowanych bez żadnej przerwy. Korzystamy z najnowszych systemów zabezpieczeń antywirusowych i poważnie traktujemy każde podejrzenie podejrzanego ruchu na naszych serwerach. Dzięki wdrożonej polityce aktualizacji i backupów oraz wykwalifikowanej kadrze możesz być pewien, że Twoje dane z nami są bezpieczne.

▪ Automatyczne przesyłanie dokumentów

System IC Pen pozwala z dowolnego miejsca udostępniać dokumenty do podpisu i wypełnienia w intuicyjny sposób. Dzięki temu skraca się proces pozyskania informacji potrzebnych do wykonania usługi.

▪ Integracja z Twoimi systemami

Nasz system posiada rozbudowane API dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczyć dane dowolnemu systemowi zewnętrznemu. Możliwość komunikacji z Twoim systemem jest dla nas priorytetowa, gdyż nie chcemy zmieniać, a udoskonalać Twe procesy. Jesteśmy otwarci na integracje z system w Twojej firmie i wiemy jak to zrobić.

▪ Zmniejszanie śladu węglowego

Wrażliwość ekologiczna jest dla nas bardzo ważna. Wdrażany przez nas system pozwala ograniczyć papierową dokumentację w firmie lub zupełnie ją wyeliminować, co ma istotny wpływ na zmniejszanie śladu węglowego w środowisku.

Czy cyfryzacja papierowej dokumentacji wiąże się z uciążliwymi zmianami procesów firmie?

Cyfryzacja papierowej dokumentacji i procesów wewnątrzfirmowych jest dla wielu właścicieli i zarządców procesem skomplikowanym i wymagającym wielu poświęceń. Zakładają oni, że ograniczenie papierowej dokumentacji w firmie i wprowadzenie digitalizacji „wywróci” życie ich organizacji do góry nogami, a zmiana struktury i systematyka pracy będzie mozolna i napotka opór pracowników. Tylko odpowiednie podejście do klienta cechujące się wnikliwością i zaangażowaniem pozwoli przekonać zarządców i pracowników, że digitalizacja może przebiec nieinwazyjnie i bezproblemowo.

Niezbędne działania prowadzące do wdrożenia procesu cyfryzacji dokumentów:

▪ poznanie struktury organizacji

▪ audyt procesów wewnątrzfirmowych

▪ wskazanie dedykowanego rozwiązania i kosztów jego wdrożenia

▪ wybór działu/przestrzeni firmowej do testowania nowego rozwiązania

▪ przygotowanie harmonogramu pracy

Ograniczenie papierowej dokumentacji może przebiec sprawie tylko wtedy, kiedy klientowi wyjaśnione zostaną wszystkie aspekty dotyczące procesu cyfryzacji. Pierwszym krokiem powinno być uświadomienie go z czym wiążą się konkretny rozwiązania i jakie barier można napotkać wdrażając je – przeprowadzenie konsultacji, na której przeprowadzi się potencjalnego klienta przez proces cyfryzacji dokumentów jest w tym aspekcie niezbędne.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konsultacji

Umów się na bezpłatną konsultację

Jakie narzędzia sprawdzą się w ograniczeniu papierowej dokumentacji w firmie?

Ograniczenie papierowej dokumentacji w firmie jest wyzwaniem, przed którym stoi bardzo wielu przedsiębiorców. Firma decydująca się na wdrożenie narzędzi do cyfryzacji dokumentów musi poznać ich walory, dostosować ich możliwości do struktury organizacji i zależności występujących w danej branży. Jednym z przykładów nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych do digitalizacji jest długopis cyfrowy i system IC Pen, który wdrażamy w firmach stawiających na rozwój i lepszą koordynację swoich działań.

System IC Pen redukuje koszty związane z:

▪ koniecznością skanowania papierowej dokumentacji,

▪ przechowywaniem papierowej dokumentacji w archiwum,

▪ ręcznym wprowadzaniem dokumentacji do systemu firmowego,

▪ eksploatacją drukarek,

▪ obsługą administracyjną papierowej dokumentacji

Korzyści wynikających z wyboru tego rozwiązania jest sporo:

▪ Zwiększona efektywność obsługi klienta

▪ Przesyłanie i wysyłanie cyfrowych dokumentów do podpisu i wypełnienia w intuicyjny sposób

▪ Odciążenie pracowników z czasochłonnych obowiązków

▪ Zapewnione bezpieczeństwo dokumentacji

▪ Porządek w dokumentacji, łatwy dostęp i archiwizacja

▪ Lepsza komunikacja wewnątrzfirmowa

▪ Poczucie spełnienia poprzez pozytywny wpływ na środowisko

Ograniczenie papierowej dokumentacji w firmie i jej digitalizacja jest procesem, który przy bliższym poznaniu z tajemniczego nieznajomego zamienia się w pomocnego przyjaciela. O tym dlaczego zdecydowaliśmy się na wdrażanie systemu ICPen i opieranie na nim procesów cyfryzacji dokumentacji przeczytacie tutaj:

Początek DigiData | Wybiła godzina zero
Łukasz Wenskowski
Właściciel DigiData

FAQs

Znajdź szybkie odpowiedzi na swoje pytania dotyczące naszych rozwiązań i dowiedz się, jak DigiData może wspierać Twój biznes.

Czy będę musiał zmieniać procesy w swojej firmie?

Procesy mogą się co najwyżej skrócić poprzez usunięcie zbędnych wędrówek dokumentów. To nasze rozwiązania dostosowujemy się do procesu, a nie odwrotnie.

Jak długo trwa wdrożenie produktów DigiData?

Podstawowe wdrożenie do cyfryzacji trwa maksymalnie jeden dzień roboczy. Jest to uzależnione od ilości stanowisk, które musimy wdrożyć.

Co z dokumentami, które już mamy? Czy one pozostaną analogowe?

Niekoniecznie, wśród naszych usług oferujemy również skanowanie istniejących dokumentów wraz z ich katalogowaniem. Szczegóły przedstawimy w ofercie.

Czy po wdrożeniu jest zapewniona opieka nad systemem?

Tak, po wdrożeniu macie dostęp do naszego zespołu zgodnie z wykupioną przez Was licencją

Moja firma działa bez digitalizacji, po co mi to rozwiązanie?

Zaproś nas na spotkanie, chętnie opowiemy o atutach naszych produktów, które przełożą się na większą wydajność Twojej firmy

Mam już system w swojej firmie i chciałbym, by rozwiązanie któreproponujecie z nią integrowało

Dzięki doświadczeniu, które zebraliśmy jako firma Grasta, tworząca dedykowane oprogramowania, jesteśmy w stanie zintegrować się z każdym systemem, który na taką integrację pozwala (posiada API). Z naszej strony rozwiązanie jest w pełni integrowalne i uzależnione jest to tylko od dostawcy Waszego oprogramowania.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dalszą pomoc.

Twój klucz do nowoczesnej dokumentacji

Wyprzedź konkurencję dzięki naszym rozwiązaniom dopasowanych do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i razem zbudujemy most między tradycyjnymi metodami a cyfrową efektywnością.